czwartek, 5 kwietnia 2012

EPILEPSJA (PADACZKA)

Mam na imię Paweł i mam 37 lat. Od 2-go roku życia po wypadku samochodowym choruję na padaczkę. W moim blogu chciałbym przybliżyć tą chorobę. Na początku dowiemy się co to jest padaczka.później poznamy rodzaje padaczek i wiele innych ciekawych rzeczy. Zapraszam do lektury

  PADACZKA ( INACZEJ  EPILEPSJA)w klasycznym języku greckim: jest to  choroba o złożonej, różnej etiologii, cechująca się pojawianiem napadów padaczkowych. Napad padaczkowy zaś jest wyrazem przejściowych zaburzeń czynności mózgu, polegających na nadmiernych i gwałtownych, samorzutnych wyładowaniach bioelektrycznych w komórkach nerwowych. Biochemicznymi przyczynami pojawiania się tych wyładowań mogą być:
14 lutego obchodzony jest Dzień Chorego na Padaczkę a patronem chorych na padaczkę jest św. Walenty.
Dziedzina neurologii poświęcona diagnostyce i leczeniu padaczek to epileptologia.
Padaczka jest chorobą powszechną, dotkniętych jest nią ok. 400tys. ludzi w Polsce (ok.1%).
 W oparciu o Wikipedię
http://pl.wikipedia.org/wiki/Epilepsja#Padaczki_uog.C3.B3lnione 

Przez padaczkę, zwaną inaczej epilepsją lub chorobą świętego Walentego, rozumieć należy zespół chorobowy, którego istotą są powtarzające się napady padaczkowe, pojawiające się w skutek przejściowych zaburzeń czynności części lub całości mózgu. Zaburzenia te są z kolei wyrazem nadmiernego i bardzo gwałtownego wyładowania grupy komórek nerwowych. Wyładowania aktywują określone układy strukturalno - czynnościowe mózgu, co objawia się zaburzeniem ich czynności. Najczęściej dochodzi do ich pobudzenia, znacznie rzadziej do zahamowania. Napad padaczkowy objawia się więc szeregiem nieprawidłowych zjawisk natury ruchowej, czuciowej, psychicznej lub wegetatywnej.


Ostatnie doniesienia naukowe wykazują, że leki przeciwpadaczkowe zawierające sodium valproate (związek stosowany w lekach zarówno dla padaczki z napadami grand mal i petit mal) stosowane w czasie ciąży, mogą spowodować obniżenie inteligencji dziecka.
Leki przeciwpadaczkowe w czasie ciąży »

Jedną z alternatywnych metod leczenia padaczki, jest dieta ketogenna. Polega ona na takim układaniu posiłków w ciągu dnia, aby organizm wprowadzić w stan ketozy. W stanie tym, głównym paliwem dla mózgu jest nie glukoza, ale ciała ketonowe, co wynika z tego, że dieta jest bogata w tłuszcze a niezwykle uboga w węglowodany.
Dieta ketogenna (ketogeniczna) »

Menu: Padaczka | Przyczyny padaczki | Napady padaczkowe | Leczenie padaczki | Pomoc w padaczce | Profilaktyka padaczki | Więcej o padaczce

    Padaczka alkoholowa
    Padaczka alkoholowa - objawy, leczenie, pierwsza pomoc, skutki.
    Epilepsja - Video
    Zobacz też...
        Dieta ketogenna (ketogeniczna)
    Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Chorych na Padaczkę
    Linki reklamowe
        Psycholog
        Depresja
        Mazowsze
        Psychoterapia
http://www.padaczka.info/

EPILEPSJA (PADACZKA)



Nie jest znana dokładna przyczyna powstawania padaczki. Sama choroba znana jest również pod nazwą 
epilepsja. Czym jest padaczka i czy istnieją skuteczne metody na jej leczenie?

Napad padaczkowy jest zespołem zaburzeń pracy mózgu, polegające na nadmiernych, samorzutnych oraz gwałtownych wyładowaniach bioelektrycznych w komórkach nerwowych. Rozróżnia się trzy rodzaje napadów padaczki – uogólnione, częściowe i nieklasyfikowane.

Istotne są również czynniki mogące wywołać napad – powodem może być silne wzruszenie lub pobudzenie emocjonalne, napad furii, ale również czynniki zewnętrzne – migotanie telewizora lub monitora komputera, czasami może być to nawet efekt migotania spowodowany oglądaniem słońca wyglądającego zza drzew podczas jazdy samochodem.

Stany padaczkowe, trwające dłużej niż 5 minut i mogące powodować bezdech oraz brak odzyskania przytomności, są poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej hospitalizacji oraz leczenia.

padaczka nie jest chorobą dziedziczną – dziedziczny może być niski próg pobudliwości komórek nerwowych mózgu. Czynnikami, które mogą powodować jej pojawienie się są: urazy mózgu, zmiany hormonalne, przebyte operacje na otwartym mózgu – w szczególności usuwanie krwiaków oraz tętniaków, stany gorączkowe oraz zmiany aktywności falowej mózgu.

Możliwe jest tylko leczenie objawowe padaczki. Nie istnieje żadna skuteczna kuracja, która potwierdza zmniejszenie jej występowania. Leczenie padaczki opiera się na prostych zasadach: dokładne rozpoznanie choroby, wdrożenie odpowiednich i leków i harmonijne zmiany podawanych dawek. Leczenie polega również na kontrolowaniu napadów oraz stała współpraca z chorym, który jest w stanie na chwilę przed atakiem zakomunikować otoczenie. W takiej sytuacji należy chorego położyć i zapewnić mu odpowiednie bezpieczeństwo. Ważne jest aby chronić głowę oraz kręgosłup przed stłuczeniami oraz innymi urazami, mogącymi powstać w trakcie napadu. nie należy na siłę rozwierać zaciśniętych szczęk oraz wkładać czegokolwiek do ust chorego. Jeśli atak nie ustępuje po 3-4 minutach, wezwać pogotowie.

Nie są wyjaśnione schematy występowania kolejnych ataków padaczkowych. Ryzyko wystąpienia 2 napadu waha się w granicach od 25 do 80%. Kolejne ataki mają już znacznie mniejszą częstotliwość.
Po pierwszym napadzie padaczki należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza specjalisty.