czwartek, 5 kwietnia 2012

EPILEPSJA (PADACZKA)



Nie jest znana dokładna przyczyna powstawania padaczki. Sama choroba znana jest również pod nazwą 
epilepsja. Czym jest padaczka i czy istnieją skuteczne metody na jej leczenie?

Napad padaczkowy jest zespołem zaburzeń pracy mózgu, polegające na nadmiernych, samorzutnych oraz gwałtownych wyładowaniach bioelektrycznych w komórkach nerwowych. Rozróżnia się trzy rodzaje napadów padaczki – uogólnione, częściowe i nieklasyfikowane.

Istotne są również czynniki mogące wywołać napad – powodem może być silne wzruszenie lub pobudzenie emocjonalne, napad furii, ale również czynniki zewnętrzne – migotanie telewizora lub monitora komputera, czasami może być to nawet efekt migotania spowodowany oglądaniem słońca wyglądającego zza drzew podczas jazdy samochodem.

Stany padaczkowe, trwające dłużej niż 5 minut i mogące powodować bezdech oraz brak odzyskania przytomności, są poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej hospitalizacji oraz leczenia.

padaczka nie jest chorobą dziedziczną – dziedziczny może być niski próg pobudliwości komórek nerwowych mózgu. Czynnikami, które mogą powodować jej pojawienie się są: urazy mózgu, zmiany hormonalne, przebyte operacje na otwartym mózgu – w szczególności usuwanie krwiaków oraz tętniaków, stany gorączkowe oraz zmiany aktywności falowej mózgu.

Możliwe jest tylko leczenie objawowe padaczki. Nie istnieje żadna skuteczna kuracja, która potwierdza zmniejszenie jej występowania. Leczenie padaczki opiera się na prostych zasadach: dokładne rozpoznanie choroby, wdrożenie odpowiednich i leków i harmonijne zmiany podawanych dawek. Leczenie polega również na kontrolowaniu napadów oraz stała współpraca z chorym, który jest w stanie na chwilę przed atakiem zakomunikować otoczenie. W takiej sytuacji należy chorego położyć i zapewnić mu odpowiednie bezpieczeństwo. Ważne jest aby chronić głowę oraz kręgosłup przed stłuczeniami oraz innymi urazami, mogącymi powstać w trakcie napadu. nie należy na siłę rozwierać zaciśniętych szczęk oraz wkładać czegokolwiek do ust chorego. Jeśli atak nie ustępuje po 3-4 minutach, wezwać pogotowie.

Nie są wyjaśnione schematy występowania kolejnych ataków padaczkowych. Ryzyko wystąpienia 2 napadu waha się w granicach od 25 do 80%. Kolejne ataki mają już znacznie mniejszą częstotliwość.
Po pierwszym napadzie padaczki należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza specjalisty.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz